Prenájom nebytového priestoru
Základná škola, Československej armády 15 v Moldave nad Bodvou v zastúpení PaedDr. Jolanou Liszkaiovou, podľa zákona 138/1991 Zb., o majetku obcí v znení neskorších predpisov a v zmysle Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta
oznamuje zámer prenajať nebytové priestory
(ponukové konanie je zároveň obchodnou verejnou súťažou v súlade s § 281 a následne zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v platnom znení)
a to
nebytové priestory (školský bufet) v objekte:
Základná škola, Československej armády 15, Moldava nad Bodvou
Riaditeľstvo Základnej školy, Československej armády 15, Moldava nad Bodvou
vypisuje výberové konanie na miesto
učiteľ pre nižšie stredné vzdelávanie s aprobáciou telesná a športová výchova
učiteľ pre nižšie stredné vzdelávanie s aprobáciou matematika - informatika
učiteľ pre nižšie stredné vzdelávanie s aprobáciou biológia - chémia
vychovávateľ ŠKD
Dňa 29.6.2018 sa poslednýkrát v tomto školskom roku zišli žiaci, pedagógovia, rodičia, starí rodičia i nepedagogickí zamestnaci v átriu školy. Dôvod bol zrejmý. Je tu koniec školského roka, prišiel čas vydávania vysvedčení. Po desiatich mesiacoch naplnených náročnou prácou prišiel čas oddychu. Žiaci si budú užívať dvojmesačné prázdniny, pedagógovia zaslúženú dovolenku. Stretli sme sa, aby sme spoločne ukončili uplynulý rok, zhodnotili spoločnú prácu, ocenili úspešných. A bolo ich opäť dosť. Vyše 150 riaditeľských pochvál svedčilo o tom, že aj tento školský rok bol pre našu školu úspešný. Z okresných, krajských i celoslovenských súťaží či už vedomostných, športových a umeleckých sa naši žiaci vracali s úspechom. A ani výsledky celoslovenských testovaní nesklamali. Ďakujeme všetkým pedagógom, ktorí opäť odviedli zodpovednú, oduševnelú prácu, žiakom, ktorí na sebe pracovali, rodičom za výbornú spoluprácu, nepedagogickým zamestnancom za vytváranie vhodného zázemia, všetkým organizáciám za spoluprácu a pani riaditeľke PaedDr. Jolane Liszkaiovej za odborné, ľudské a obetavé vedenie tejto obrovskej rodiny zvanej ČSA-čka. ĎAKUJEME! Stretneme sa 3. septembra 2018!
Dňa 28.6.2018 sa zavŕšilo devať rokov vzdelávania v živote 44 deviatakov našej školy. Prišiel čas lúčenia. Pred očami svojich najbližších, spolužiakov, pedagógov sa poslednýkrát prešli átriom školy už ako mladí, krásni ľudia, ktorí zvládli jeden z dôležitých krokov na ceste za vzdelaním. Ukončili základnú školu. Získali základy, na ktorých môžu budovať a dosiahnuť a hľadať vytýčený cieľ. Prajeme vám všetko dobré, využite svoje možnosti. Vaša budúcnosť je vo vašich rukách a my vám prajeme veľa vytrvalosti, odhodlania, pracovitosti a podpory vašich najbližších. Zanechali ste na našej škole po sebe stopy, na ktoré nezabudneme. Budete u nás vždy vítaní a niekedy DOVIDENIA!
ČSAčka v pohybe. Aj takto sa dá nazvať 21. jún na našej škole. Predpoludnie patrilo detskej olympiáde a ani v školskom klube sa neleňošilo. Deti zo všetkých oddelení sa stretli v telocvični na akcii: Športové popoludnie. V rôznych disciplínach, za hlasného povzbudzovania ostatných detí, postupne súťažili družstvá jednotlivých oddelení. Malí športovci zdolávali netradičné stanovištia ako obliekanie tričiek, presun loptičky pomocou slamky, „sadenie zemiakov“, vešanie bielizne, slalom na kolobežkách či hod loptičkou do terča. Usmiate tváre detí svedčili o vynikajúcej nálade. Do tried odchádzali príjemne unavení s pocitom, že si užili skvelý deň. Tešíme sa na ďalšie stretnutie. Ďakujeme Mgr. Lucii Baško za organizáciu podujatia.
MAKSÍK je celoslovenská matematická súťaž pre druhácke, tretiacke a štvrtácke „bystré hlavy“. Siedmi žiaci našej školy úspešne, počas celého školského roka riešili netradičné a zábavné úlohy, veselé a napínavé príbehy. No a v júni sa dočkali odmeny.
Titul Najmúdrejší Maksáčik – 30% najúspešnejších riešiteľov získali:
Marcel Cirbus 3.A
Daniela Široká 2.A
Titul Múdry Maksáčik získali:
Silvia Almášiová 2.A
Nella Gregová 2.B
Dávid Almáši 3.A
Vivienne Fifiková 3.A
Blahoželáme!
Dňa 19.6.2018 bol bežecký areál našej školy miestom zaujímavého šortového podujatia. Athletic Legion Club v Moldave nad Bodvou pripravil Beh pre zdravie, podporený Karpatskou nadáciou. Na podujatí bola dovzdaná aj nafukovacia brána, ktorá bude sprevádzať mnohé športové podujatia. Symbolický 500 m beh stoviek detí "pokrstil" bránu. A všetci jeho účastníci boli odmení drevenou medailou. Potom sa už rozbehli súťaže, ktorých cieľom okrem podpory zdravého životného štýlu bolo aj hľadanie športových talentov. Nás potešili výborné výkony našich žiakov vo všetkých kategóriách. Prajeme všetkým moldavským športovcom veľa úspechov!
Dňa 21.6.2018 sa náš športový areál zaplnil žiakmi I. stupňa. Konal sa ďalší ročník našej športovej olympiády. Celé predpoludnie charakterizoval pohyb. V skoku do diaľky, šprinte, vytrvalostnom behu, hode plnou loptou si zmerali svoje schopnosti chlapci i dievčatá. Prekonávali sa časy, vzdialenosti ale hlavne hranice svojich možností. Víťazmi neboli len tí, ktorí sa postavili na stupne víťazov, ale každý kto sa postavil na štartovaciu čiaru, lebo chcel súťažit, bojovať a prekonať hlavne seba samého. Foto
A tu sú výsledky:
Výsledky športovej olympiády
Beh na 250 m dievčatá 1. – 2. ročník
Beh na 250 m chlapci 1. – 2. ročník
Beh na 500 m dievčatá 3. – 4. ročník
Beh na 500 m chlapci 3. – 4. ročník
Beh na 50 m 1.- 2. ročník dievčatá
Beh na 50 m chlapci 1. – 2. ročník
Beh na 50 m dievčatá 3. – 4. ročník
Beh na 50 m chlapci 3. – 4. ročník
Hod plnou loptou dievčatá 1. – 2. ročník
Hod plnou loptou chlapci 1. – 2. ročník
Hod plnou loptou dievčatá 3. – 4. ročník
Hod plnou loptou chlapci 3. – 4. ročník
Skok do diaľky dievčatá 1. – 2. ročník
Skok do diaľky chlapci 1. – 2. ročník
Skok do diaľky dievčatá 3. – 4. ročník
Skok do diaľky chlapci 3. – 4. ročník
Štafeta dievčatá 1.-2. ročník
Štafeta chlapci 1.- 2. ročník
Štafeta dievčatá 3. – 4. ročník
Štafeta chlapci 3.-4. ročník
Blahoželáme!
Kto dobre zaseje, má nádej na dobrú, bohatú úrodu. Naši žiaci zožali v posledných týždňoch viaceré výtvarné úspechy. Aj v súťaži Predstav si svoj hrad sa im darilo. Žiaľ, chyby sa stávajú. Pozývací mail na slávnostné vyhodnotenie, ktoré sa uskutočnilo už dňa 9. júna na hradnom dni v Gelnici pod názvom Festival hradných remesiel sme nedostali. A naši ocenení by sa takého zaujímavého podujatia v atmosfére stredovekých remesiel určite radi zúčastnili. Nevadí. Teší nás úspech a odmena dorazí poštou. A toto sú mená našich víťazov:
V kategórii jednotlivci:
Daniel Danko 4.B
Anton Migas 4.A
Veronika Kinga Oravczová 4.A
Poďakovanie za našu aktivitu v súťaži prišlo v mene o.z. Strážcovia pravých pokladov storočí, Nadácie Poštovej banky a Baníckeho múzea v Gelnici. Blahoželáme!
Dňa 20.6.2018 sa na našej škole uskutočnila tradičná súťaž žiakov I. stupňa v písaní diktátov, Neomylné pero, alebo O najlepšieho DIKTÁTORA. Súťaže sa zúčastnilo 60 žiakov, dobrých pisateľov diktátov. Z každého ročníka 15 tých najlepších. Vyhrať však mohol iba jeden.
1. ročník: 1. miesto: Benedek Soltész 1.A
Čestné uznanie: Simona Urbánková 1.C
2. ročník: 1. miesto: Nella Gregová 2.B
Čestné uznanie: Viktória Šuláková 2.A
3. ročník: 1. miesto: Michal Stupák 3.C
Čestné uznanie: Marcel Cirbus 3.A
4. ročník: 1. miesto: Diana Szepesi 4.A
Všetkým víťazom i účastníkom blahoželáme. Ďakujeme Mgr. Valerii Komjátiovej a Mgr. Zuzane Šiškovej za organizáciu súťaže.
Blahoželáme žiakom 7.B triedy ku skvelému 1. miestu v celoslovenskej súťaži SUPERTRIEDA! A samozrejme aj triednej učiteľke PhDr. Ivete Klajberovej a Mgr. Barbore Bystrej a Mgr. Soni Maléterovej, ktoré sa na ich úspechu spolupodieľali.
Svoj prvý školský výlet majú úspešne za sebou naši prváci. Návšteva ZOO Košice im poskytla dostatok priestoru na nové podnety, zábavu, ale učili sa aj zručnostiam, ako sa správať v dopravnom prostriedku a ako v ZOO veľa a bezpečne vidieť, zažiť a nerušiť zvieratá. Pri vchode ich privítali dva voľne sa pohybujúce pávie kohúty, ktoré v tesnej blízkosti predviedli nielen krásu svojich chvostových pier, ale aj silu nám až tak nelahodiaceho škrekotu. Okrem pozorovania zaujímavých žívočíšnych druhov navštívili prváci aj Dino park, kde ich privítalo veselé pasúce sa stádo stegosaurov. V nádhernom prostredí malebného údolia s potokom to dinosaurom ozaj pristalo - jednoducho zažili skvelú zábavu. Nechýbali ani prvé nákupy, hra na ihrisku. Tešíme sa, že to zvládli v pohode a bezpečne sa vrátili domov. Kam sa vydajú na budúci rok? I.A I.B I.C
Neopakovateľné zážitky, upevňovanie vzťahov v triednom kolektíve, 3 skvelé dni strávené v kruhu spolužiakov, výborná domáca strava, ochota majiteľa penziónu Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke....
Áno, takýto bol školský výlet žiakov 7.B triedy, ktorí v termíne od 13.6.2018 – 15.6.2018 spoznávali krásy Slovenska – prírodné bohatstvo a čarovné zákutia Gemera.
Náš výlet sme začali turistikou na Silickú planinu – Dievčenskú skalu. Skalnatý okraj Dievčenskej skaly ponúka prekrásny panoramatický výhľad na celú Rožňavskú kotlinu.
Podvečer sme sa učili strieľať z luku – priamo v areáli penziónu Jozefína sme sa venovali lukostreľbe, ktorého tradícia je stará desiatky tisíc rokov. Vo všeobecnosti sa dnes lukostreľba zaraďuje do športových činností, ktorých cieľom je čo najpresnejšie strieľať z rôznych vzdialeností do terča a zásahmi získať čo najviac bodov.
Navštívili sme Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, ktorá je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a nachádza sa v Revúckej vrchovine na severozápadnom svahu vrchu Hrádok. Jaskyňu objavili náhodne pri razení banských chodieb v roku 1954 a z celkovej dĺžky 300 m je od roku 1972 sprístupnených 230 m. Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. Sprístupnených jaskýň tohto typu je na svete len veľmi málo a jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle.
Sympatické historické centrum mesta Rožňavy bol skvelým miestom na nákupy darčekov a drobných suvenírov pre blízkych a priateľov.
Vedomosti z histórie sme si oprášili návštevou Kaštieľa v Betliari. Je to najnavštevovanejší kaštieľ na juhovýchode Slovenska, ktorý bol postavený v 18. storočí.
V piatok sme sa venovali tradičným slovenským remeslám. Dopoludnie sme trávili v Remeselníckom dome, ktorý sa nachádza v areáli pôvodného kaštieľa Andrássyovcov v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Návštevníkom prezentuje rôzne remeslá - my sme sa venovali dvom tradičným remeslám – košikárstvu (žiaci si vyrobili košíky) a plsteniu – spracovávali sme ovčiu vlnu, ktorej vlákna sa do seba mechanickým namáhaním zapletajú (vytvorili sme si loptičky).
Boli to nádherné tri dni s nespočetnými zážitkami. Žiaľ, výlet ubehol ako voda, ale zážitky v nás ešte stále doznievajú. Tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity. Určite ich bude ešte dosť!
Veď už 19.6.2018 cestujeme spolu do Bratislavy na celoslovenské finále projektu Supertrieda.
V Mestskej knižnici v Moldave nad Bodvou sme sa žiaci 5.C triedy aj s našou pani učiteľkou triednou Spišákovou, zúčastnili 15.6.2018 tvorivej dielne na tému tradičné pletenie košíkov. Za pomoci pani Smolnickej, vedúcej aktivity, sme uplietli svoje prvé košíčky. Niektorým z nás sa vydarili na výbornú a tým druhým treba ešte trochu trénovať. Veď posúďte sami. Choďte sa pozrieť na výstavku do Mestskej knižnice. Všetci sme sa zhodli na tom, že sa nám tam veľmi páčilo. Žiaci 5.C Foto
Dňa 14.6.2018 sa žiačka 2.C triedy Patrícia Oravczová a jej pedagóg Mgr. Valéria Komjátiová zúčastnili slávnostného odovzdávania cien na celoslovenskej súťaži Stvárni knihu 2018 v Bratislave. Slávnosť v Zichyho paláci viedla riaditeľka Kreatívneho klubu Luna, organizátorka súťaže, PhDr. Lívia Matulová Osvaldová, CSc. Nesmierne nás teší, že si Paťka prevzala cenu za 1. miesto v kategórii – školy, práve z rúk predsedu výtvarnej poroty, akademického maliara Martina Kellenbergera. Paťka sa do súťaže zapojila kreatívnym spracovaním knihy Peťka, ja a osem medvedíkov od Kvety Daškovej, ktorú si žiaci 2. C triedy spoločne prečítali v rámci mimočítankového čítania. Blahoželáme Paťke aj jej pedagógovi ku krásnemu úspechu. Na záver jedna myšlienka, ktorá odznela na vyhodnotení: „Krásne boli práce mladých i vekovo zrelších súťažiacich v klasických technikách či v počítačovej grafike. Výtvarná porota mala čo robiť, aby udelia ceny a odmeny. Je však jasné, že víťazom je láska ku knihe a ľudská kreativita!“
Dňa 15.6.2018 zažili príjemný lesnícky deň aj naši prváci a druháci. Zážitky našich tretiakov a štvrtákov, ktorí lesnícky deň zažili v Mestskom parku v Košiciach naznačili, že aj mladší spolužiaci sa majú načo tešiť. Areál parku pred budovou Školskej jedálne sa premenil na učebňu lesnej pedagogiky. Aj keď v zmenšenej podobe poskytli pracovníci Lesov Slovenska deťom množstvo nových informácií a hlavne veľa skúseností a zážitkov. Oboznámili sa a mohli si vyskúšať prácu lesníka, spoznávali lesné živočíchy, ich stopy, lesné dreviny, ich plody, listy, semená. Skladali drevené puzle, hrali hry a potešili sa so šteniatkom jazvečíka. V našom prefeminizovanom školstve sme radi privítali správnych lesníkov, ktorí trpezlivo a zaujímavo odovzdávali našim žiakom informácie a svoj vzťah k prírode. Ďakujeme. Foto Foto2
FDlho očakávaný výlet našich štvrtákov sa stal skutočnosťou. Dňa 11.6. sedenie v laviciach, učebnice, zošity sa na tento týždeň zamenili na turistiku, poznávanie prírody a miest, plávanie, jazdenie na koňoch a upevňovanie kamarátskych vzťahov. Hneď po príchode sme sa ubytovali v prostredí ranča Slnečný Majer v Stebníckej Hute obklopení krásnou prírodou a zvieratami. Na recepcii nás vítal francúzsky buldoček Rudo, ktorý sa stal miláčikom detí počas celého pobytu.
Už prvý deň sme neleňošili. Spoznávali sme okolitú prírodu a prostredie, aby sme získané poznatky zúročili v pripravovanom kvíze. Každé ráno sme začínali obľúbenou rozcvičkou na sviežom vzduchu. Prvým výletom do Bardejovských kúpeľov a návštevou skanzenu sme si oprášili vedomosti z hodín vlastivedy. Spestrením boli nákupy suvenírov. Deň pokračoval bazénom, výrobou lapačov snov a aktivitou „Izba baví izbu“. V stredu nám počasie prialo a preto sme sa vybrali na turistiku do neďalekého Poľska. Návštevou kúpeľného mesta Wysova sme mali možnosť spoznať našu susednú krajinu. Po 12 km a 6 strávených hodinách chodenia sme si svoje svaly zregenerovali v bazéne a pri výrobe panáčikov. Vo štvrtok napriek nepriaznivému počasiu sme navštívili historické centrum mesta Bardejov. Severovýchod Slovenska ukrýva skvosty akými sú mestská radnica, bazilika sv. Egídia a zachovalé mestské hradby, ktoré deti mohli vidieť na vlastné oči. Vyvrcholením dňa bola dlho očakávaná jazda na koni, ktorému predchádzal vedomostný kvíz, výroba koníkov z papiera a súťaže v plávaní. Posledný večer sa niesol v znamení karnevalu, vyhodnocovania súťaží a pobytu. Vďaka úžasným rodičom, žiaci mali možnosť získať skvelé ceny. Potešilo nás i to, že strava bola vynikajúca, o čom svedčili prázdne taniere. Poďakovanie patrí našej p. zdravotníčke Sidi Balázsovej a všetkým pani učiteľkám. Atmosféra týchto dní je zachytená vo fotogalérii 3. Ďakujeme PaedDr. Zuzane Debnárovej, Lívii Baškovej, Mgr. Zuzane Beržiovej, Mgr. Lucii Baško, za "rodičovskú" starostlivosť. Sme radi, že ste sa bezpečne vrátili domov.Foto
Ku koncu školského roku sa nám podarilo uskutočniť ešte jednu vydarenú fyzikálnu akciu. Dňa 14. júna zavítal na našu školu RNDr. Jozef Kačmarčík, PhD, vedecký pracovník Oddelenia fyziky veľmi nízkych teplôt v košickom Ústave experimentálnej fyziky SAV.
Vo svojom nabitom pracovnom programe si našiel čas, aby nás zoznámil zo supravodivosťou – javom, pri ktorom odpor materiálu náhle klesne na nulu a dochádza k úplnému vytláčaniu magnetického poľa z objemu supravodiča.
Tento jav má množstvo fascinujúcich využití napríklad v prístrojoch magnetickej rezonancie, pri bezstratovom prenose elektrickej energie či magneticky nadnášaných rýchlovlakoch. A malý model vláčika levitujúceho nad magnetickou traťou sme mohli vidieť aj na vlastné oči. Dozvedeli sme sa, že materiál prejde do supravodivého stavu, keď ho dostatočne ochladíme. Na to dobre poslúžil tekutý dusík, a tak sme mali v triede oblasti s teplotou - 196°C.
Veľmi sa nám páčil aj dusíkový dážď, dusíkové delo, rýchla ochutnávka dusíka prstom i scéna z filmu Terminátor ako ukážka toho, čo by sa stalo, keby naša „ochutnávka“ trvala dlhšie.
Ďakujeme za pútavú prednášku i názorné ukážky a možnosť spoznať túto zaujímavú oblasť fyziky. Ďakujeme RNDR. Viere Stupákovej za organizáciu zaujímavého podujatia, ktoré určite našich žiakov obohatilo. Foto
Nie každý mal v živote to štastie, že sa narodil na tom „správnom“ mieste na Zemi. Na svete existujú štáty s hrozivým podielom negramotnej populácie. A možno práve preto je pre nás fakt, že sa dieťa naučí čítať, písať samozrejmý, prirodzený. A pritom je to zázrak. Vedieť čítať, písať je šanca zmocniť sa vedomostí, je to šanca snívať, ísť a dosiahnuť svoj sen. Naši prváci už poznajú všetky písmená. Už nečítajú zo Šlabikára, už čítajú z Čítanky. Nastal čas Šlabikáre zapečatiť. Na našej škole má táto tradícia pečatenia Šlabikárov a slávnostná rozlúčka už vyše 20 ročnú tradíciu. A predsa každá rozlúčka je iná, nová, neopakovateľná.
V dňoch 8.,11. a 13. 6. sa žiaci troch prváckych tried rozlúčili so svojim Šlabikárom. V podvečer sa v týchto triedach lúčilo, oslavovalo, tešilo, hrdilo, smialo i plakalo. A že rodičom na ich deťoch záleží potvrdili nielen celoročnou prácou pri príprave na vyučovanie, ale aj ochotou, spoluprácou, iniciatívou pri príprave spoločného posedenia. Zdobilo sa, pieklo, organizovalo, komunikovalo, vymýšľalo...V programe, ktoré deti so svojimi triednymi učiteľkami pripravili podali deti svedectvo o tom, akým zručnostiam sa naučili. Vedia nielen čítať, písať, počítať, ale dokážu odvážne vystúpiť, prednášať, spievať, hrať na hudobných nástrojoch, tancovať. Na záver ochotní ockovia šlabikáre zapečatili. Potom sa už neformálne oslavovalo. V príjemnej atmosfére sa vymieňali skúsenosti, názory,....pozerali fotografie z celoročnej bohatej činnosti a vytešovalo z našich šikovných detí. Ďakujeme pedagógom prvého ročníka PaedDr. Alžbete Gajdošovej, Mgr. Márii Lovászovej a Mgr. Zuzane Šiškovej za ich celoročnú prácu a všetkým rodičom za spoluprácu. I.A I.B I.C I.A 2.časť
Už tradične sa na našich športoviskách uskutočňuje aj viacboj detí materských škôl. Aj dňa 14.6.2018 tu súťažili deti z 8 materských škôl Moldavy nad Bodvou a okolia. A tradične mladých športovcov pozdravili svojim vystúpením naše mažoretky pod vedením Mgr. Zuzany Šiškovej. Ďakujeme. Veríme, že mladých športovcov správne nabudili k športovým výkonom.