Od 8.11. 2023 sa 90 žiakov našej školy zúčastňuje kurzu korčuľovania v Hokejovej hale v Čani. Určite sa väčšina detí tešila, lebo skúsenosti s korčuľovaním už mali, ale sú medzi nimi aj nováčikovia na ľade, pre ktorých je tento kurz veľkou výzvou. Prvou výzvou pre rodičov bola výstroj na ľad – korčule, prilba, vhodné oblečenie. Kto korčule nemá, môže si ich požičať priamo v hokejovej hale. Ďalšou výzvou je obúvanie a šnurovanie korčúľ (najmä pre sprevádzajúcich pedagógov). O tréning na ľade sa starajú ochotní a milí tréneri vždy s úsmevom na tvári. Veríme, že počas 10 hodín, ktoré deti absolvujú si osvoja a zdokonalia sa v korčuľovaní, naučia sa obchádzať prekážky, dávať pozor na seba a aj na svojich spolužiakov a zároveň sa naučia prijímať aj boľavé pády. Najdôležitejšie je, že sa naučia zas niečo nové, čo rozvíja ich telo a myseľ. Veľmi sa tešíme z ich pokrokov a najväčšiu radosť máme z tých, ktorí šli na ľad so strachom, strach odohnali a začali sa tešiť z pohybu, ktorý im bol ponúknutý
V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Hoci v každej zúčastnenej krajine prebieha súťaž trochu inak, organizátori zo všetkých krajín sa raz ročne stretnú, aby vytvorili spoločnú databázu úloh pre ďalší ročník súťaže.
Tento školský rok spolu súťažilo 129 965 žiakov, z našej školy sa do súťaže zapojilo 173 súťažiacich a tu sú mená úspešných riešiteľov v jednotlivých súťažných kategóriách:
Kategória Drobec (3. ročník)
Tomáš Bačo, 3.C
Oliver Drabik 3.C
Nicole Ladžon 3.B
Filip Moravanský 3.D
Martina Bokšaiová 3.C
Daniel Gedeon 3.B
Oliver Záhorský 3.A
Peter Szabó 3.D
Damián Faragó 3.A
Kategória Bobrík (4. – 5. ročník)
Michal Komár 5.B
Maroš Paranič 4.A
Liliana Lilu Surgent 5.A
Lukáš Jasečko 5.B
Kevin Kočík 5.C
Viktória Jasečková 4.B
Naia Juin Francis 4.A
Zuzana Verkinová 5.B
Štefánia Mackovjaková 5.A
Oliver Kuzma 4.B
Denis Demeter 5.A
Marianna Soľárová 5.A
Denis Bošňák 5.A
Jakub Stupák 4.A
Mia Miklósová 4.A
Zoe Klajber 5.B
Samuel Jozef Hadovský 5.B
Emma Kotelešová 5.B
Zoja Drága 4.D
Martina Pirová 4.A
Dominik Páll 5.A
Kristián Zupko 4.B
Marko Cirbus 4.A
Nina Gajdošová 4.B
Emma Gubová 4.C
Ivan Paranič 4.A
Chiara Gedeonová 5.C
Oliver Mižak 4.A
Adrián Bartók 5.D
Kitty Klajber 5.B
Kategória Benjamín (6.-7.ročník)
Tamara Šimonová 6.C
Štefánia Burkušová 6.A
Róbert Kmecko 6.C
Tomáš Mikloš 7.C
Peter Cirbus 6.B
Viliam Tarhanič 6.B
Laura Vilková 6.C
Peter Klotňa 7.C
Sebastián Sabadko 7.C
Nela Široká 6.C
Kategória Kadet (8.-9.ročník)
Martin Pleva 9.A
Noémi Gašparová 8.C
Olívia Popovičová 8.C
Marcelô Cirbus 9.A
Kristián Drozda 8.A
Nyssa Mae Francis 8.C
Michal Migas 8.A
Blahoželáme a ďakujeme všetkým zapojeným žiakom a prajeme im veľa úspechov v ďalších súťažiach.
Aj tento rok sme sa zapojili do charitatívnej zbierky ponožiek pre ľudí bez domova. Zbierka prebiehala na našej škole počas celého októbra a naša zberná krabica sa niekoľkokrát naplnila. Sme veľmi hrdí na našich žiakov, rodičov a zamestnancov, ktorí prispeli do našej zbierky a vyslovujeme veľké ĎAKUJEM!
Podarilo sa nám vyzbierať 380 párov ponožiek. Ponožky sme dnes odovzdali do Multifunkčného centra pre deti a mládež v Moldave nad Bodvou, ktoré zabezpečí, aby sa dostali tam, kam sú určené.
Dňa 7.11.2023 sa žiaci 4. A a 4.D triedy zúčastnili exkurzie. Exkurzia sa konala v planetáriu a hvezdárni CVČ Domino v Košiciach. V planetáriu nás privítal Ing. Peter Kaňuk, ktorý pod kupolou planetária v miestnosti s krásnou hviezdnou hudbou a pohodlnými kreslami, svojou zaujímavou prednáškou upútal našu pozornosť výkladom o jednotlivých planétach v našej slnečnej sústave, vznikom a vývojom hviezd, súhvezdí, ale aj obehom Zeme okolo svojej osi a Slnka. Nádhernú hviezdnu oblohu a jej súhvezdia sme videli ako v skutočnosti na strope planetária pomocou špeciálneho prístroja. Dozvedeli sme sa, že hviezdy a súhvezdia majú svoje čarovné príbehy. Program bol spestrený mytologickými legendami a príbehmi. Na záver exkurzie nám pán Ing. Kaňuk okrem prednášky a odbornej ukážky večernej oblohy premietol rozprávku z tvorby KOSMIXU, kde sme sledovali vesmírne dobrodružstvá malého robota Kita s pánom Baterkou. Po exkurzii sa žiaci presunuli autobusom do Optimy, kde si v kine CINEMAX pozreli animovanú dobrodružnú rozprávku. Animovaná rozprávka rozprávala príbeh o odvahe, priateľstve, láske, rodinných vzťahoch a súdržnosti. Po skončení rozprávky usmiate tváre detí prezrádzali, že sa im film páčil, potešil ich a spoločná exkurzia sa vydarila a zároveň obohatila o nové poznatky.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku je každoročne organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky.
Žiaci 9.B a 9.C sa zúčastnili Dní laboratórnych technológií DILATECH, ktoré ponúkajú ukážky praktického využitia jednotlivých odborov Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici v Košiciach. V programe boli zahrnuté interaktívne workshopy pre žiakov: Praktický lekárnik, kde si vyskúšali ukážky prípravy liečiv a kontroly zloženia liekov; Ukážky rôznych druhov okuliarových šošoviek a merania zraku; Svet pod mikroskopom ako aj zhotovovanie zubných protéz.
V Ústave chemických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sa zúčastnili exkurzie k Interaktívnej periodickej tabuľke prvkov, jedinej svojho druhu na Slovensku. Periodická tabuľka obsahuje 80 reálnych prvkov, ktoré sú doplnené fotografiami objaviteľov, resp. obrázkami súvisiacimi s ich pomenovaním.
V tomto školskom roku sme sa opätovne zapojili do 14. ročníka česko-slovenského projektu
Záložka do knihy spája školy: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Cieľom tohto
projektu je podnecovať a nadchnúť žiakov pre čítanie kníh a výtvarné spracovanie
prečítaného textu. Na hodinách literatúry, výtvarnej výchovy a informatiky sa žiaci pod
vedením pani učiteliek s radosťou pustili do výroby záložiek. Nezaháľali ani žiaci so svojimi
pani vychovávateľkami v školskom klube detí. Každá zapojená trieda si zvolila inú techniku
výzdoby záložiek. Záložky, ktoré po niekoľkých hodinách usilovnej práce vznikli, boli malými
umeleckými dielami. Každý vložil do tej svojej záložky kúsok svojho srdca, aby ňou potešil
nového kamaráta z partnerskej školy. Hotové záložky putovali do Základnej školy,
Heyrovského 33 v Olomouci. Aj žiaci našej školy dostali od priateľov z Českej republiky
krásne záložky. Vďaka tomuto projektu sa dajú nadviazať nové kontakty a partnerstvá medzi
jednotlivými školami a žiakmi. Ďakujeme Mgr. Kornélii Heinrichovej za organizáciu projektu na našej škole.
Hoci mnoho ľudí považuje Halloween za novodobý komerčný sviatok, jeho počiatky siahajú niekoľko storočí dozadu, ale pre nás to znamená istú formu zábavy, možnosť stretnúť sa a byť v škole až do večera 😉.
Na našej škole sa v piatok 3.11.2023 stretli všetky strašidlá, aby sa spolu zabavili na Halloweenskej párty, ktorú pre žiakov 2.stupňa usporiadal náš skvelý Žiacky parlament.
Strašidlá si užili Halloweensky kvíz a veľa veľa skvelej hudby, tanca a zábavy.
CodeWeek - európsky týždeň programovania je nezávislá iniciatíva, ktorej cieľom je priblížiť každému programovanie a digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavou formou. Naša škola tento rok usporiadala dve podujatia.
Prvým podujatím bol IT workshop pre najmenších, na ktoré sme pozvali predškolákov z miestnych materských škôl - MŠ Krátka, MŠ Severná, MŠ Budulov a MŠ Hviezdoslavova. Deti si vyskúšali hru Na programátora a robota a následne si programovanie vyskúšali na tabletoch.
Druhým podujatím bol IT worhshop pre rodičov, na ktorom sme rodičom predstavili microbity a ukázali sme im ako ich na hodinách so žiakmi programujeme.
Zapojením do programu CodeWeek a usporiadaním týchto IT podujatí získala naša škola už po štvrtýkrát certifikát, na ktorý sme patrične hrdí. Ďakujeme Mgr. Eve Mižakovej za jej nadšenie a organizáciu týchto aktivít.
Vážení rodičia, milí žiaci!
V dňoch 30. a 31. 10. sú jesenné prázdniny. Stretneme sa vo štvrtok, 2. novembra. Užite si v pokoji voľné, sviatočné dni.
Daždivý 27. október 2023 ponúkol našim ôsmakom veľmi zaujímavú exkurziu. Kombinácia návštevy košického Rodošta a Štátnej vedeckej knižnice spojená s tematickým workshopom o nebezpečných zákutiach mobilov žiakom priblížila tajomstvá dávnej minulosti a nebezpečné tajomstvá mobilných technológií. A čo sa v tento deň naši ôsmaci dozvedeli? V pamätnom dome Františka II. Rákocziho mali možnosť zažiť kúsok prostredia, v ktorom František Rákoczi a jeho druhovia žili v tureckom mestečku Rodošto. Vzácna expozícia žiakom priblížila osobu výnimočného kniežaťa, ktorý svoj život dožil vo vyhnanstve, prevoz jeho pozostatkov i slávnostný pohreb v Košiciach. Žiaci videli aj nádhernú jedálenskú miestnosť, ktorej viaceré súčasti vyhotovil a dekoroval sám František Rákoczi. Našich ôsmakov najviac zaujali dobové zbrane, turecký dobový nábytok a predmety z osobného vlastníctva Františka Rákocziho. Zaujímavosťou expozície bolo jej obohatenie o interaktívne prvky, vďaka ktorým ôsmaci mohli zazrieť historicky prvý záznam z pohrebu pozostatkov Františka II. Rákocziho v Košiciach.
Ako technológie ovplyvňujú našu pozornosť, naše dáta, naše práva, naše spoločnosti a naše životné prostredie? Výstava v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach spojená s workshopom je príležitosťou pre mladých ľudí zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, čo to znamená vyrastať v digitálnom svete, klásť kritické otázky týkajúce sa technológií, identifikovať, čo chcú zachovať a čo chcú zmeniť vo svojej digitálnej budúcnosti.
Atmosféru zaujímavej exkurzie vám priblížia fotografie.
“A slnko ustúpilo o krok späť, lístie sa nechalo ukolísať k spánku a jeseň sa prebudila.” – Raquel Franco
Dňa 27.10.2023 spoznávali tretiaci jeseň na štyroch pestro zameraných stanovištiach.
Pani učiteľky si činnosť na nich naplánovali tak, aby vyhoveli širokému záujmu žiakov. Tretiakov čakala cesta plná prekvapení.
Deti milujú rozprávky a ich dramatizáciu. Rady vytvárajú nové postavy, zápletky a dialógy. Na jednom z jesenne vyzdobených stanovíšť si vymysleli svoju vlastnú rozprávku, ktorej boli oni hlavnými postavami. A aký mala ich rozprávka koniec? Nebolo sa čoho báť, v rozprávkach predsa väčšinou víťazí dobro nad zlom.
O tom, ako sa nebáť zvierat, strašidiel a kontrolných diktátov si zas povedali a zaspievali na ďalšom stanovišti. Urobili tak pomocou pesničky. So spevom sa im veľmi ľahko vyrábali jesenné svietniky a tekvicové taštičky.
Žiaci sa zastavili aj na chutnom stanovišti - v halloweenskej pekárni. Lepili koláčiky lekvárom, zo zeleniny si vyrobili pavúkové ozdoby na mini pizze a ozdobili si i sladké tekvičky. Vyskúšali si aj to, ako ľahko a rýchlo ozdobiť dom tekvičkou, aj keď nie je žiadna poruke - kreslenie na mandarínky. Po práci sa zahrali na telo na známe halloweenske pesničky.
Jesenné sviatky na Slovensku boli témou ďalšieho stanovišťa. Hovorilo sa na ňom aj o Sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých. A keďže k najtypickejšiemu jesennému ovociu v našich končinách patria jablká, jedno také 3D jabĺčko si aj vyrobili.
V spoznávaní jesene pokračujú tretiaci spôsobom pre žiakov najpríjemnejším, a to na jesenných prázdninách. Prajeme im príjemné stretnutia s blízkymi a s jeseňou.
Stalo sa už tradíciou na našej škole uskutočniť exkurziu za hranice krajiny do susedného Poľska. Zúčastnili sa jej naši deviataci v dňoch 25. – 27.10. 2023 v sprievode svojich pedagógov. Každý jeden deň bol naplánovaný do poslednej minúty s cieľom vidieť toho čo najviac, veď nie nadarmo sa hovorí „raz vidieť je viac ako stokrát počuť“.
Prvá naša zastávka bola v rodnom meste pápeža Jána Pavla II. vo Wadowiciach. Videli sme baziliku Obetovania najsvätejšej Panny Márie, v ktorej bol budúci pápež pokrstený a pôsobil tu ako miništrant. V popoludňajších hodinách sme sa presunuli do Oswienčimu, ktorý symbolizuje najtemnejšiu kapitolu ľudstva. Čakala nás prehliadka Štátneho Múzea Auschwitz-Birkenau - miesto spomienky na dejinnú tragédiu páchanú na nevinných ľuďoch počas II. svetovej vojny. Miesta, ktoré sme tu videli boli dôkazom toho, kam je schopná siahať ľudská zloba a nenávisť. Keď ľudský život nemal žiadnu hodnotu, keď ľudia strácali svoju dôstojnosť, žili v neľudských podmienkach. Uctili sme si ich pamiatku aj symbolickým zapálením sviece.
Nepochybne jeden z najsilnejších zážitkov našej návštevy. To, čo nám odhalili bývalé koncentračné tábory nás nenechali chladnými.
Od II. svetovej vojny už ubehlo veľa rokov, ale steny plynových komôr a krematórií ešte stále nezabudli a návštevníkom dávali pocítiť, že to čo sa tam dialo bolo kruté a neľudské.
Po náročnom prvom dni sme sa ubytovali v hoteli Junior v Krakove a netrpezlivo čakali ďalšie dni našej exkurzie.
Kráľovské mesto, mesto kostolov, mesto draka – aj takéto prívlastky má malebný Krakow. Pýchou mesta pri Visle sú hlavne jeho pamiatky. Viaceré sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ležia v starom meste Krakova a na jeho Hlavnom námestí, ktoré je najväčším v Európe. K tunajším dominantám patria radničná veža, renesančná tržnica Sukiennicie a Mariánsky kostol s dvoma vežami.
Krakov je mestom legiend. Viažu sa i k uvedenému Mariánskemu kostolu. Jedna z nich hovorí, ako sa v roku 1240, kým ešte mesto spalo, objavila za jeho múrmi tatárska jazda. Strážnik začal trúbiť na poplach, aby zobudil vojsko i samotných Krakovčanov. Domáci útok odrazili, no strážcove hrdlo zasiahol nepriateľský šíp. Jeho nástroj vzápätí utíchol. Na pamiatku tejto udalosti sa ozýva z vyššej veže kostola trúbka každú hodinu.
Podľa ďalšej poľskej legendy sídlil v jaskyni pod Wawelom drak, ktorý pustošil okolie a tyranizoval ľudí. Roľníci mu každý týždeň nosili obety – obilie, dobytok. Napokon ho porazil princ Krak pomocou prefíkanej ľsti. Do ovčej kože ukryl síru a podhodil ju drakovi. Ten ju s chuťou prehltol, ale jed v jeho žalúdku ho usmrtil. Krakov dostal podľa legendy svoje meno práve na počesť princa Kraka.
V popoludňajších hodinách sme sa na chvíľu stratili 150 metrov pod zemou. Soľná baňa Wieliczka, pamiatka UNESCO, je neuveriteľne krásna a tajomná. Jej soľné steny ukrývali v sebe príbehy baníkov. Všetko, čo sme v nej videli, bolo zo soli – steny, sochy, kaplnka, kostolná sieň, obrazy, lustre, dokonca aj dlážka, po ktorej sme chodili. Kto neveril, mal dovolené presvedčiť sa...
Baňa patrí medzi najstaršie na svete – ťažba v nej prebiehala od 13. storočia až do roku 2007. Je hlboká 327 metrov, jej dĺžka je úctyhodných 300 km a má 9 podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Začína sa zostupom 380 schodov do podzemia. Spolu sme v bani prešli 1 000 schodov a boli sme v hĺbke 135 metrov.
Pri ceste nahor sme zažili adrenalínovú jazdu pôvodným baníckym výťahom.
Napokon sme sa ešte zastavili v mestečku Zakopané. Pomíňali sme posledné úspory na nákupy suvenírov pre našich najbližších, usadili do autobusu a tešili sme sa na šťastný návrat domov.
Naša exkurzia nám dala množstvo nových poznatkov, priateľov a skvelých zážitkov.
Veríme, že sa hlboko vryjú do našej pamäte a budeme na ne vždy s láskou spomínať. ĎAKUJEME!
“ Bez hudby by bol život chybou“.
Dňa 27.10.2023 sa uskutočnila aktivita pre deti z ŠKD s názvom Spievaj a hraj pod vedením pána vychovávateľa Mgr. Ľubomíra Zubka, DiS.art. Deti mali možnosť spoznať ako sa tvorí hudba od prvého začiatku až do finálnej podoby. Pán vychovávateľ im predstavil rôzne hudobné nástroje a deti pomocou sluchu hádali, aký hudobný nástroj počujú. Vytlieskali rytmické prvky rôznych žánrov a nakoniec si zaspievali známe, obľúbené detské piesne. Cieľom aktivity bolo poskytnúť deťom umelecký zážitok a preniesť ich do hudobného sveta, pretože hudba spája.
V stredu 25.10. zavítali druháci na exkurziu k hasičom na hasičskú stanicu v Moldave nad Bodvou. Žiaci mali možnosť vidieť aká je práca hasičov dôležitá, aj keď je v mnohých prípadoch náročná a nebezpečná. Prezreli si múzeum hasičskej stanice, priestory kde prijímajú hovory, školiacu miestnosť a šatňu, kde si mohli vyskúšať hasičské oblečenie. V garáži sa oboznámili s dopravnými prostriedkami, ktoré využívajú na zásahy - čln, štvorkolky a iné vozidlá. Deti mohli na vlastné oči vidieť čo všetko sa nachádza v hasičských autách a chvíľku si v nich aj posedieť. Na exkurzii sa druhákom veľmi páčilo, veľa sa naučili. Poďakovanie patrí členom hasičského zboru, ktorí nás počas celej exkurzie sprevádzali. Môžme im už len popriať čo najmenej zložitých prípadov a veľa šťastných koncov pri záchranných akciách.
Štvrtkové predpoludnie trávili naši žiaci netradične. V Mestskej sále kultúrneho strediska v Moldave nad Bodvou sa zúčastnili divadelného predstavenia v anglickom jazyku, v ktorom vystúpili herci z Divadelného centra v Martine.
Štvrtáci a piataci si so smiechom a dobrou náladou užili predstavenie pod názvom Dick Whittington and His Cat, ktoré rozpovedalo tradičný britský príbeh o chudobnej sirote Dickovi, ktorý sa aj vďaka svojej kamarátke mačke stal starostom Londýna.
Šiestaci, siedmaci a ôsmaci v divadelnej inscenácii pod názvom United Neighbours of London si vychutnali anglický prejav s atraktívnymi dialektami, variabilnú scénu, dynamickú hudobnú koláž a expresívne herectvo. Príbeh predstavil dobu, ktorú žijeme, je extrémne sociálna v digitálnom zmysle, ale chýba jej fyzický kontakt, dotyk, skutočná realita. Viac pozornosti sa dostáva displejom ako ľuďom.
Cieľom predstavení bolo hravou formou a pomocou veselých pesničiek rozvíjať jazykové schopnosti žiakov, obohatiť hodiny anglického jazyka a zároveň ponúknuť žiakom jedinečný umelecký zážitok v cudzom jazyku. Dúfame, že sa to podarilo!
Tento rok sme Európsky deň jazykov oslávili nielen aktivitami v triedach počas vyučovacích hodín, ale zapojili sme sa aj do projektu EDJ Motýle. Žiaci, ktorých bavia jazyky, literatúra a tvorenie nám ukázali svoje posterové umenie.
Do projektu sa zapojili a svoje plagáty, ktorých spájajúcim prvkom bol motýľ, vytvorili jednotlivci aj dvojice.
Adam Tóth (8.C) spolupracoval s pani učiteľkou PhDr. Halászovou, Patrícia Lukácsová a Alexandra Szabóová (9.C) spolupracovali s pani učiteľkou Mgr. Ďurášovou a Sophia Bendžáková (6.C), pod vedením pani učiteľky Mgr. Pállovej, získala diplom za 1. miesto v tomto medzinárodnom projekte. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!
Dňa 25.10.2023 mali naši žiaci príležitosť zoznámiť sa v Mestskej knižnici so Slavomírom Szabóm - známym spisovateľom, novinárom, autorom rozhlasových hier, ale predovšetkým zberateľom ľudových povestí. Žiaci 6. ročníka sa pomocou rôznych interaktívnych otázok dozvedeli veľa nového nie len z literatúry, ale aj z dejín našich predkov z nášho kraja. Pán Szabó im predstavil svoje knihy, v ktorých sú spísané povesti z nášho blízkeho a vzdialenejšieho regiónu, ako Moldava nad Bodvou, Medzev, Jasov, Zádiel, ale aj Betliar, Brzotín... Niektorí šťastlivci si za svoju šikovnosť mohli domov odniesť tieto knižky, ktoré im autor daroval. Aj naša školská knižnica sa rozrástla o tieto knihy, ktoré si môžu žiaci vypožičať. A tak sa žiaci vrátili s dobrou náladou a obohatení nie len o nové poznatky, ale aj o krásne darčeky.
Tak sa konečne dočkali. Kto? No predsa žiaci 4. B triedy, ktorí si dňa 25.10.2023 odľahčili vyučovanie a si zvolili tematický deň „Halloween“. Trieda sa premenila na strašidelný zámok, ktorý bol otvorený pre všetky ježibaby, ježidedov, bosorky, bosorákov, netopierov a malé i veľké strašidlá. Žiaci sa hrali na strašidlá - šidlá, vyrobili malé prstové strašidielka a ich usilovnou a kreatívnou prácou sa krásne, oranžové, guľaté tekvice premenila na okaté, nosaté, zubaté strašidelné hlavy. Bol to vydarený deň o čom svedčia aj ich veselé fotografie .
Po tom, čo sme si pripomenuli Európsky deň jazykov zaujímavými aktivitami na našej škole, zapojili sme sa aj do Dňa jazykov v našom meste. Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou zorganizovalo dňa 24.10.2023 „EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2023“ vo Veľkej sále Mestského kultúrneho strediska.
V jazykovom kvíze sa stretli zástupcovia šiestich škôl. Naše farby hájili žiaci 9.A triedy. Síce v hádaní významov palindrómov nepatrili do top trojky, so súpermi však bojovali so cťou.
V druhej časti programu mali naši žiaci možnosť spoznávať európske jazyky prostredníctvom rôznych aktivít. Na stanovištiach, ktoré si pripravili zástupcovia jednotlivých škôl, plnili úlohy a prekonávali jazykové bariéry.
Na našom stanovišti aktívne pracovali žiaci z 8.A triedy. Pre ostatných účastníkov boli pripravené zaujímavé úlohy - nájdi a označ na mape krajiny, v ktorých sa hovorí po anglicky, francúzsky, španielsky či nemecky.... uhádni v ako jazyku je daný výrok, odkiaľ pochádzajú tieto predmety, poskladaj správne vlajku európskej krajiny.
Na stanovištiach iných škôl mali naši žiaci možnosť zaujímavou a hravou formou spoznávať a objavovať iné európske jazyky a krajiny.
Na záver naši žiaci preložili motto tohto ročníka "Povedz áno jazykom" do iného cudzieho jazyka - zvolili si španielčinu. A s akciou sa rozlúčili vlastným motto: "Buď ako farbička medzi ceruzkami" .
Našim žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu ČSAčky a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity so školami v našom meste.
Na diaľnicu olympiád 17.10.2023 vyštartovalo 27 žiakov z 8. a 9. ročníka, aby si vyskúšali svoje vedomosti a zručnosti zo slovenského jazyka a literatúry. Vedomostný test preveril žiakov z gramatiky a literatúry, svoju tvorivosť v štylizácii uplatnili pri transformácii textu a v ústnej časti predviedli svoje zručnosti z prozodických vlastností rečí, štylistiky a tvorivosti. A kto dorazil úspešne do cieľa?
4. miesto: Ferdinand Szabó (9.C), Alexandra Cyntia Bartaová ( 8.A) a Soňa Bodnárová (8.B)
3. miesto: Veronika Vasilisková (9.C)
2. miesto: Daniela Široká (8.A)
1. miesto: Sophia Anna Hajšo (9.C)
Všetkým žiakom srdečne blahoželáme, vážime si ich odhodlanie a usilovnosť a Sophii prajeme veľa šťastia a úspechov v okresnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktorá sa uskutoční 15.11.2023.
Za organizačné zabezpečenie a prípravu žiakov patrí poďakovanie pani učiteľkám Mgr. Kornélii Heinrichovej, Mgr. Eve Petrášovej a PhDr. Ivete Klajberovej.