Školská psychologička je v škole pre žiakov, rodičov, učiteľov a vychovávateľov.
Vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho a skupinového psychologického poradenstva, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach.
Vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.
Spolupracuje s rôznymi inštitúciami ako CPP, ktorým pripravuje podklady. Venuje sa každému, kto potrebuje jeho pomoc a každý za ním môže prísť aj s osobným problémom.
Pri plánovaní a realizácii činností sa školská psychologička opiera o konkrétne zákony a vyhlášky:
Konkrétna náplň práce školskej psychologičky:
V čom vám pomáha školská psychologička:
Školská psychologička vykonáva na škole prevažne prevenčnú a intervenčnú činnosť v snahe pomôcť študentom a učiteľom. Ku svojej činnosti potrebuje mať podpísaný informovaný súhlas od rodičov neplnoletých študentov.
Hlavnými oblasťami práce školskej psychologičky je vytváranie pozitívneho prostredia v triedach a na škole, motivácia žiakov k učeniu, potláčanie problémového správania žiakov a pomoc žiakom v oblasti ich sebarozvoja, sebapoznania a efektívneho spôsobu učenia. V rámci vyučovania môže pripravovať skupinové stretnutia zamerané napríklad na čo najlepšiu adaptáciu na základnú školu a požiadavky z nej prameniace pri prvákoch, alebo zvládanie stresu a záťaže pri príprave na prijímacie skúšky u žiakov končiacich ročníkov a ďalšie činnosti v súlade s časovo-tematickým plánom práce v jednotlivých mesiacoch.
Okrem skupinových stretnutí so žiakmi môžeme vykonávať aj individuálne stretnutia. V takýchto prípadoch je ale rodič VŽDY INFORMOVANÝ o takomto stretnutí a jeho priebehu. Individuálne konzultácie sa vykonávajú na žiadosť žiakov, učiteľov alebo rodičov, alebo v prípade ak sa vyskytne výrazné zhoršenie prospechu, alebo problémové správanie v snahe pomôcť problém vyriešiť.
Školská psychologička NEVYKONÁVA na školách diagnostiku študentov pomocou štandardizovaných testov, NEROBÍ diagnostické závery, ani správy. individuálne vyšetrenie prebieha najčastejšie formou rozhovoru, alebo dotazníka, a slúži k ORIENTAČNÉMU zisteniu potrieb a prípadných problémov žiaka, vždy len v prípade že je to potrebné, alebo má žiak o takéto stretnutie záujem, a vždy v snahe efektívne pomôcť žiakovi, rodičom, učiteľom.
Školská psychologička sa snaží o to, aby bola vnímaná ako osoba, ktorá je tu pre študentov vždy, keď ju potrebujú.
Školská psychologička sa pri svojej práci riadi Etickým kódexom školského psychológa a zachováva mlčanlivosť.
Inštitúcie, s ktorými školská psychologička spolupracuje:
Centrum poradenstva a prevencie
Slovenskej jednoty 29
Košice – Sever
041 32
V prípade potreby spolupracuje školská psychologička aj s inými externými poskytovateľmi pedagogicko-psychologických služieb pre deti a mládež, ktorí sú ochotní pomôcť.
(Psychologická starostlivosť nezahŕňa diagnostiku ani terapiu)